جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
انواع تریلر و کاربرد آن

انواع تریلر و کاربرد آن

تریلی یا به عبارت صحیح‌تر تریلر معادل و برگرفته از واژه Trailer در زبان انگلیسی است. انواع بارگیرهای غیرثابت و قابل جدا شدن از کشنده (کله کامیون) با توان حمل بیش از 15 تن بار در دسته تریلی‌ها قرار می‌گیرند. در ادامه با آرتمیس ترانس همراه باشید.

شرکت آرتمیس ترانس وارد کننده انواع کامیون وکشنده بوده و خدمات خرید کامیون پلاک گرجستان و خرید کامیون پلاک ملی و همچنین خرید کامیون ولوو را در بالاترین سطح ارائه می دهد.

برای دریافت مقالات بیشتر در حوزه کامیون و کشنده صفحه وبلاگ آرتمیس ترانس را مشاهده کنید.

 

تریلر (Trailer)

در تمامی کشورها تریلی یکی از پرکاربردترین ماشین‌های حمل بار جاده‌ای است. امروز محموله‌های مختلفی از فراورده‌های نفتی و شیمیایی گرفته تا محصولات خوراکی و اقلام مصرفی توسط انواع مختلف بارگیرها مانند تریلرهای کفی، کمپرسی، تانکر، چادری و.. حمل می‌شوند. انواع تریلی دارای وزن و حجم متفاوتی است که به شرح هرکدام می‌پردازیم.

 

انواع تریلر و کاربرد آن

 

این تریلی‌ها چه تفاوتی دارند؟ هر نوع تریلی مناسب برای حمل چه نوع محموله‌ای است؟ ظرفیت هر تریلی، وزن هر تریلی چقدر است؟ این‌ها سوالاتی هستند که برای بسیاری از صاحبان کالا و متصدیان باربری و افراد جدید الورود در صنعت حمل و نقل مطرح می‌شود. در این مطلب از آرتمیس ترانس ضمن معرفی انواع تریلی به تمام این پرسش‌ها نیز پاسخ خواهیم داد.

 

انواع تریلی

چند نوع دسته بندی برای انواع تریلی‌ وجود دارد. گاها اسم انواع تریلی، بر اساس نوع عملکردی که دارند بر روی آن‌ها گذاشته شده است. یکی از انواع دسته بندی، مربوط به زمانی است که بخواهیم در مورد پتانسیل تریلی صحبت کنیم. تعداد محورها و لاستیک‌های تریلی است که می‌تواند بر روی این موضوع تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، تریلی‌های تک محور، جفت محور و سه محور، در حمل بارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، شاید بیشترین اسمی که در مورد تریلی به گوشتان رسیده باشد، تریلی 18 چرخ باشد. این نوع تریلی نیز بر اساس ابعاد و پتانسیلی که دارد، نامگذاری شده است.

اما نوع دیگری که اسم انواع تریلی را بر روی آن‌ها می‌گذارد، نوع تریلی و کاربردی است که می‌توان از آن انتظار داشت. برخی از این انواع تریلی به شرح زیر است:

تریلی یخچالدار، تریلی ترانزیت، تریلی کفی، ماشین مخصوص حمل شیشه و … . باید توجه داشته باشید که هر کدام از این تریلی‌ها می‌توانند در تعداد محور و لاستیک، متغیر باشند. به این این معنی که موضوع تعیین کننده در دسته بندی این نوع تریلی‌ها، اتاقک آن‌ها است. به این معنی که می‌توان تریلی یخچالی 18 چرخ و یا 10 چره را برای حمل بار به کار گرفت. در قسمت بعد، با 16 مدل از انواع تریلی که در حمل بارهای مختلف به کار گرفته می‌شوند، در خدمت شما هستیم.

 

معرفی 16 مدل از انواع تریلر

در حمل و نقل جاده ای بخش عظیمی از محموله‌ها توسط انواع مختلف تریلی ها جابجا می‌شوند. به‌تدریج با پیشرفت تکنولوژی و  رشد نیازهای انسان، خانواده این ابر ارابه‌های عظیم‌الجثه نیز بزرگتر می‌شوند. در ادامه به معرفی اسم انواع تریلی، کاربرد و ابعاد آن می‌پردازیم. با مطالعه این مطلب می توانید تریلی مناسب خود را انتخاب کنید.

 

1. تریلی کفی

تریلی کفی ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع کامیون است که با وجود تنوع كم، قابلیت حمل طیف وسیعی از كالاها را دارد. تریلی کفی یک ﺑﺎرﮔﯿﺮ ﻏﯿﺮﺛﺎﺑت و ﺑﺪون دﯾﻮاره اﻃﺎق ﺑﺎر است، این ویژگی دسترسی به تمامی سطح مورد نیاز جهت بارگیری را امكان‌پذیر می‌كند.

تریلرهای کفی دارای کف پوشیده‌‌ای از جنس چوب چند لایه با روکش ضدآب و ضدخش هستند. در ساخت قطعات تریلی کفی از فلزات مقاوم و محکمی مانند فولاد استفاده می‌شود. به همین دلیل تریلی کفی توانایی حمل بارهای سنگین را دارد.

کاربرد این مدل تریلی ها، حمل بارهایی مانند انواع موادی همچون تیرآهن، بارهای سنگین با حجم بالا، مصالح ساختمانی و … استفاده می شود.

 

ابعاد و وزن تریلی کفی:

طول: 13900 میلیمتر / طول مفید: 13500 میلیمتر

عرض: 2550 میلیمتر  / عرض مفید:2300 میلیمتر

ارتفاع: 2090 میلیمتر

وزن خالص: 6170 کیلوگرم

وزن بار با تریلر: 33000 کیلوگرم

ظرفیت: 24 تا 27 تن

 

2. تریلی ترانزیت یا تریلی چادری

تریلی‌های چادری معمولا دو محور یا سه محور هستند. چادر تریلی‌ها دو نوع هستند: ثابت و کشویی. محل بازگشایی چادر برای بارگیری در هر نوع می‌تواند از بغل یا از سقف باشد. به عبارتی می‌توان چادر تریلی‌ها را در 4 گروه دسته‌بندی کرد:

  1. تریلی چادری سقف و بغل کشویی دو محور
  2. تریلی چادری سقف و بغل کشویی سه محور
  3. تریلی چادری سقف و بغل  ثابت دو محور
  4. تریلی چادری سقف و بغل ثابت سه محور

 

 

تریلی ترانزیت یا تریلی چادری

 

کاربرد تریلی ترانزیت:

کاربرد این مدل تریلی ها حمل کالا‌های بسته‌بندی شده در کارتن و جعبه، پالت‌های چوبی و فلزی، کیسه‌های بزرگ، بارهای حجیم فاقد بسته‌بندی و … است.

 

ابعاد و وزن تریلی ترانزیت:

طول: 13700 میلیمتر /  طول داخلی:  13600 میلیمتر

عرض: 2550 میلیمتر /  عرض داخلی: 2480 میلیمتر

ارتفاع: 4050 میلیمتر / ارتفاع بار خور: 2720 میلیمتر

وزن خالص: 7550 کیلوگرم

وزن بار با تریلر: 33000 کیلوگرم

ظرفیت حجم: 92 مترمکعب (26 تن)

قابلیت جاگیری 26 تا 34 پالت استاندارد

 

3. تریلی تیغه یا کانتینربر

ساده‌ترین و سبک‌ترین انواع بارگیرهای غیرثابت است. محل بار تریلی کانتینربر بوسیله تیغه‌ای طولی به دو قسمت مساوی تقسیم می‌شوند. تیغه‌های تریلر دو نوع هستند، یک نوع برای حمل کانتینر و نوع دیگر برای حمل مخازن مناسب است.

 

تریلی ترانزیت یا تریلی چادری

 

قابلیت اتصال موقت (غیردائمی) تیغه‌ها، این امکان را فراهم می‌کند که باتوجه به شرایط و نیازهای فصلی بتوان انواع مختلف کانتینر، مخازن و ادوات دیگر را روی بارگیر سوار کرد.

 

کاربرد تریلی تیغه:

کاربرد این مدل تریلی ها حمل انواع مختلف کانتینر، انواع مختلف مخازن (شیر، آب، آمونیاک، اسید و سایر فراورده‌های شیمیایی) و … است.

 

ابعاد و وزن تریلی تیغه:

طول: 12200 ميليمتر

عرض: 2500 میلیمتر

ارتفاع: 1250 – 1200 میلیمتر

وزن خالص: 4350 کیلوگرم

وزن بار با تریلر: 33000 کیلوگرم

ظرفیت: 24000 تا 28000 كيلوگرم

 

4. تریلی کمرشکن

این بارگیر غیرثابت مشابه به تریلر کفی است با این تفاوت که کمرشکن‌های دارای عرض بزرگتر، ارتفاع کمتر و تعداد محورهای بیشتری هستند. ارتفاع این بارگیر از پشت کشنده با یک پله ایجاد می‌شود، میزان فشاری که وزن محموله بر محور‌ها و سطح جاده وارد می‌کند به کمک ارتفاع کوتاه تریلی کمرشکن کاهش می‌یابد.

 

انواع تریلر و کاربرد آن

 

معمولا تریلر‌های کمرشکن دو محور، سه محور و چهار محور هستند. از آنجا که برای حمل بارهای سنگین و یا محموله‌هایی با ارتفاع‌های غیراستاندارد از تریلرهای کمرشکن استفاده می‌شود، هنگام رانندگی رعایت نکات ایمنی و قوانین ترافیکی ضروری است.

 

کاربرد تریلی کمرشکن:

کاربرد این مدل تریلی ها حمل خودروهای سنگین، خودروهای راهسازی، تجهیزات صنعتی و … است.

 

ابعاد و وزن تریلی کمرشکن:

طول: 1500 – 1200 میلیمتر

طول عرشه: 10500 – 7500 میلیمتر

عرض: 2500 – 3600  میلیمتر

ارتفاع از سطح زمین: 1300 – 1890 میلیمتر

وزن خالص: 14 تا 24 تن

وزن بار با تریلر: 40 تا 90 تن

ظرفیت: 24 تا 60 تن

 

5. تریلی لبه یا تریلی بغلدار

همانند تریلرهای کفی یک نوع بارگیر ساده است که اطراف بدنه تریلر دیواره‌هایی تعبیه شده است، این دیواره‌ها، قابلیت باز و بسته شدن دارند، در نتیجه تخلیه بار با استفاده از لیفتراک امکان‌پذیر است.

 

انواع تریلر و کاربرد آن

 

کاربرد تریلی لبه:

مهار برخی بارها مانند محموله‌های جعبه‌ای شکل و بسته‌بندی شده‌ که نباید روی هم قرار بگیرند، مشکل است، چرا که استفاده از انواع تریلی های چادری برای حمل این قبیل بارها مقرون به‌صرفه نیست، از طرفی باتوجه به شرایط و نوع بار، استفاده از تریلرهای کفی امکان‌پذیر نیست، در چنین شرایطی بهترین گزینه تریلی لبه دار است. همچنین برای حمل برخی اقلام فله‌ای از تریلی بغلدار استفاده می‌شود. برای مثال: شکر، حبوبات، خاک معدنی فلزات، اقلام بسته‌بندی شده

 

ابعاد و وزن تریلی لبه:

طول: طول: 13900 میلیمتر / طول مفید: 13500 میلیمتر

عرض: 2550 میلیمتر  / عرض مفید: 2300 میلیمتر

ارتفاع: 2270 میلیمتر

ارتفاع لبه: 1600 تا 2000 میلیمتر

وزن خالص: 7000 کیلوگرم

وزن بار با تریلر: 33000 کیلوگرم

ظرفیت: 46 تا 63 تن

 

6. تریلی نیم لبه

همانند تریلرهای کفی یک نوع بارگیر ساده است که اطراف بدنه تریلر دیواره‌هایی تعبیه شده است، این دیواره‌ها، قابلیت باز و بسته شدن دارند، در نتیجه تخلیه بار با استفاده از لیفتراک امکان‌پذیر است.

 

7. تریلی یخچالی

نوعی بارگیر مسقف با بدنه عایق‌بندی شده و مجهز به سیستم سردکننده است. برای حمل اقلام و کالاهای فاسدشدنی از تریلی‌های یخچال‌ دار استفاده می‌کنند. از این تریلی ها برای حمل مواد غذایی استفاده می‌شود که در مقاله ماشین حمل مواد غذایی توضیح داده‌ایم.

 

انواع تریلر و کاربرد آن

 

کاربرد تریلی یخچالی:

حمل مواد غذایی، میوه و سبزیجات، مواد پروتئینی، اقلام فریز ‌شده (مانند بستنی)، مواد دارویی و شیمیایی و …

 

ابعاد و وزن تریلی یخچالی:

طول: 13600 ميليمتر/ طول داخلی اتاق: 13400 ميليمتر

عرض: 2600 میلیمتر / عرض داخلی اتاق: 2470 ميليمتر

ارتفاع: 4000 میلیمتر / ارتفاع بارخور اتاق: 2650 ميليمتر

وزن خالص: 8000 کیلوگرم

وزن بار با تریلر: 33000 کیلوگرم

ظرفیت: حجم: 87 متر مکعب معادل 24 تن

 

8. تریلی کمپرسی

نوعی بارگیر با بدنه فلزی است. در تریلی کمپرسی برای تخلیه بار از یک جک هیدرولیکی بالابرنده استفاده می‌شود. ویژگی ممتاز تریلی کمپرسی تخلیه سریع و آسان بار  است.

 

انواع تریلر و کاربرد آن

 

انواع تریلی کمپرسی:

طیف وسیعی از اقلام مختلف بوسیله تریلی کپرسی حمل می‌شوند، باتوجه به اختلاف وزن فاحش محمول‌ها، تریلی‌های کمپرسی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1.کمپرسی سنگین، 2. کمپرسی فوق سبک

 

1) کاربرد تریلی کمپرسی سنگین

حمل کلیه مواد معدنی و صنعتی فله‌‌ مانند: شن، ماسه، سنگریزه، سنگ گچ، سنگ آهن، سنگ آهك، مواد اوليه سيمان،‌ كلينگر،‌ فلدسپار، سرباره آهن، پوکه معدنی، ذغال سنگ، خاک نسوز، جوش کوره خرد شده، قير طبيعی،‌ آسفالت، نخاله ساختمانی

 

ابعاد و وزن تریلی کمپرسی سنگین:

طول: 10800 میلیمتر/ طول داخلی اتاق: 9125 میلیمتر

عرض: 2550 میلیمتر/ عرض داخلی اتاق: 2375 میلیمتر

ارتفاع: 3100 میلیمتر / ارتفاع بارخور اتاق: 1550 ميليمتر

وزن خالص: 8000 کیلوگرم

وزن بار با تریلر: 33000 کیلوگرم

حجم: 33 متر مکعب

 

2) کاربرد تریلی کمپرسی فوق سبک

حمل کلیه مواد کشاورزی فله‌‌ مانند: ذرت، سویا، دانه‌های روغنی، نهاده‌های دامی مانند کنجاله

 

ابعاد و وزن تریلی کمپرسی فوق سبک:

طول: 9050 میلیمتر/ طول داخلی اتاق: 7320 میلیمتر

عرض: 2550 میلیمتر/ عرض داخلی اتاق: 2325 میلیمتر

ارتفاع: 3100  میلیمتر / ارتفاع بارخور اتاق: 1550 ميليمتر

وزن خالص: 8000 کیلوگرم

وزن بار با تریلر: 33000 کیلوگرم

ظرفیت و حجم: 24 متر مکعب

 

9. تریلی بونکر

نوعی بارگیر بدون شاسی است که بدنه آن را یک مخزن فلزی سربسته و استوانه‌ای شکل تشکیل می‌دهد. مکانیسم عملکرد بونکرها براساس بارگیری ثقلی و تخلیه بار تحت هوای فشرده است، به همین منظور در مخزن بونکر تجهیزات لوله‌کشی و شیرآلاتی تعبیه شده است که هوای را فشرده و به لوله‌ها ارسال می‌کنند.

 

انواع تریلر و کاربرد آن

 

کاربرد تریلی بونکر:

اقلام فله‌ای جامد و شکل‌پذیر مانند سیمان، آرد، گندم، ملاس چغندر و …

 

ابعاد و وزن تریلی بونکر:

طول: 9700 میلیمتر/ طول مخزن: 8200 میلیمتر

عرض: 2550 میلیمتر

ارتفاع: 3750 میلیمتر

وزن خالص: 7500 کیلوگرم

وزن بار با تریلر: 33000 کیلوگرم

ظرفیت و حجم : 28 مترمکعب

 

10. تریلی تانکر

بدنه این بارگیر متشکل از یک مخزن سربسته و استوانه‌ای است. برای حمل انواع مایعات مختلف از تریلی تانکر استفاده می‌شود. بار تانکر یا به روش پمپی و یا به روش ثقلی (وزن خود مایع) تخلیه می‌شوند. برای تخلیه پمپی مایعات، یک موتور پمپ جدگانه بر تریلر نصب می‌گردد.

جنس بدنه تانکر بسته به نوع مایعاتی که حمل می‌کنند متفاوت است. بدنه فولادی برای حمل سوخت‌های چهارگانه (بنزین، گازوئیل، مازوت، نفت سفید)، بدنه استیلی برای حمل مایعات بهداشتی، بدنه آلومینیومی برای حمل مایعات خاص مانند سوخت هواپیما، بدنه با عایق ضدخوردگی مناسب برای حمل مایعات اسیدی و قلیایی

 

کاربرد تریلی تانکر:

انواع مختلف مایعات (که در بالا به آن اشاره کردیم)

 

ابعاد و وزن تریلی تانکر:

طول: 10950 میلیمتر/ طول مخزن: 10433 میلیمتر

عرض: 2550 میلیمتر

ارتفاع: 3200 میلیمتر

وزن خالص: 7900 کیلوگرم

وزن بار با تریلر: 33000 کیلوگرم

ظرفیت: 33000 تا 50000 لیتر

 

11. تریلر جامبو

نوعی بارگیر کمرشکن و بغلدار چادری است. وجود یک پله و شکست در قسمت جلوی تریلر ظرفیت بارگیر را افزایش داده، و همچنین موجب کوچکتر شدن سایز تایرهای تریلی می‌شود. در نتیجه از شدت فشار بار محموله بر جاده کاسته می‌شود. جامبوها از بزرگ‌ترین انواع تریلی ترانزیت محسوب می‌شوند.

 

انواع تریلر و کاربرد آن

 

 

12. تریلر بوژی

بوژی یا هزار چرخ و یا ارابه واگن نوعی بارگیر کمرشکن محسوب می‌شود که به یک سیستم هیدرولیکی مجهز شده است. از بوژی برای حمل بارهای فوق سنگین و غیرقابل تفکیک استفاده می‌شود. قابلیت کاهش یا افزایش تعداد محورها یکی از ویژگی‌های شاخص بوژی است، که حمل بار در هر وزنی را امکان‌پذیر می‌کند.

 

13. قطار تریلر

قطار تریلر نوعی ﮐﺸﻨﺪه است که حداقل دارای دو تریلر است و تا 10 عدد تریلر نیز می‌توان بر آن افزود. قدرت کشنده‌های قطار تریلر معمولا بیش از 500 اسب بخار است، البته این میزان بستگی به بار تریلر تغییر می‌کند. استفاده از قطار تریلرها از نظر اقتصادی به‌صرفه است چرا که بارهای چندین کشنده را می‌توان با یک کشنده جابجا کرد. استفاده از قطار تریلرها بیشتر در امریکا و استرالیا متداول است.

 

14. تریلر کومبی

از انواع تریلی می توان به کومبی که بسیار شبیه به قطار تریلر است نام برد. با این تفاوت که حداکثر 3 عدد بارگیر به آن متصل می‌شود. کومبی‌ها در 8 مدل و با حروف A تا H  دسته‌بندی می‌شوند. کشنده‌های کومبی معمولا قدرتی بیش از 500 اسب بخار دارند. از آنجا که کومبی‌ها ظرفیت حمل بارهای بیشتری را دارند، استفاده از آنها در اروپا رو به گسترش است.

 

انواع تریلر و کاربرد آن

 

 

15. تریلی حمل شیشه

معمولا حمل بار شیشه بیشتر توسط کامیون‌ها انجام می‌شود و استفاده از تریلر چندان رایج نیست. چرا که در کامیون‌ها پس از تخلیه بار شیشه می‌توان ستون‌های نگهدارنده اتاق بار را برداشت و محموله‌های دیگری مثل کیسه‌های آهک، گچ، سفال و مانند این‌ها را حمل کرد. در حالی‌که انواع تریلی های حمل شیشه فاقد چنین ویژگی هستند و در صورت عدم وجود بار شیشه باید یکسر خالی مسیر برگشت را طی کنند که از نظر اقتصادی به‌صرفه نیست.

 

انواع تریلر و کاربرد آن

 

با این حال در مدل‌های جدید تریلی‌های حمل شیشه پیشرفت‌‌هایی صورت گرفته است، مثلا جک‌هایی برای بالا و پایین بردن کف تریلر در آن‌ها تعبیه شده، که موجب تسهیل و تسریع بارگیری و تخلیه بار می‌شود.

 

16. نوت بوم

نوت بوم‌ها را می‌توان نسل جدید و پیشرفته کمرشکن‌ها نامید که شباهت‌هایی با بوژی‌ها دارند. نوت بوم همانند تریلی کمرشکن پس از اتصال به کشنده دارای یک پله است، البته فاصله کف آن‌ها با زمین کوتاه‌تر است، همچنین در انتهای تریلر یک پله وجود دارد که ارتفاع بارگیر را افزایش می‌دهد.

برخلاف کمرشکن، پله اول نوت بوم با یک جک هیدرولیکی به راحتی از کشنده جدا شده تا تخلیه بار راحت تر انجام شود. در بعضی از انواع پیشرفته نوت بوم چرخ‌های تریلر دارای قابلیت چرخش هستند و حمل بارهای طویل با درازای بیش از 100 متر را نیز امکان‌پذیر می‌سازند. نوت بوم نام یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این نوع تریلر است، البته شرکت‌های دیگری نیز از این مدل بارگیر تولید می‌کنند.

 

کلام آخر

در این مطلب انواع تریلی را معرفی کردیم که امیدواریم برایتان مفید واقع شود. مبحث آشنایی با انواع مختلف تریلی در اینجا به پایان می‌رسد، اما باید بگوئیم که این خانواده غول پیکر همچنان در حال رشد و پیشرفت است. سازندگان بزرگ تریلی در جهان پیوسته با نوآوری‌هایشان، تریلرهای جدیدی با کاربردهای ترکیبی به بازار عرضه می‌کنند. ﺑﺮای ﻣﺜﺎل ﮐﺎﻧﺘﯿﻨﺮی ﮐﻪ ﮐﻤﭙﺮس ﻫﻢ انجام می‌دهد، یا تریلی بغل ﭼﺎدری با بارگیر بدون سقف. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید می‌توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

ممنون از همراهی شما…

برخی محصولات ما

سوالات رایج این مطلب

تگ های مرتبط

آیا این مطلب را پسندیدید؟
اشتراک گذاری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 3 =